HS hastalığı kadınlarda daha fazla

HS hastalığı kadınlarda daha çok Ter bezi tıkanıklığı tedavisi

HS hastalığı kadınlarda, HS daha çok, Ter bezi tıkanıklığı tedavisi, Hidradenitis suppurativa, Kol altı, Kasık bölgesi iltihab, Şişkin abseler, Hanım HS

Hidradenitis suppurativa (HS), ayrıca hidradenitis olarak da adlandırılır, ciltle ilgili kronik bir hastalıktır. Genellikle apokrin ter bezlerinin olduğu bölgelerde meydana gelir, yani koltukaltı, kasıklar ve genital bölge gibi bölgelerde görülür.

HS’nin belirtileri arasında ağrılı, kızarıklıkla başlayan ve zamanla iltihaplı nodüllerin oluşması, bu nodüllerin birleşerek fistüller oluşturması, cerahat dolu abse ve kanamalar sayılabilir. Bu lezyonlar sıklıkla cilt yüzeyinin altında oluşur ve ağrıya, kaşıntıya ve genellikle kötü kokulu akıntılara neden olabilir.

HS’nin kesin nedeni bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık, hormonal değişiklikler, bağışıklık sistemi problemleri ve tıkanmış saç folikülleri gibi faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca obezite, sigara içme ve metabolik sendrom gibi faktörlerin de HS gelişim riskini artırabileceği düşünülmektedir.

Tedavi, hastalığın şiddeti ve yaygınlığına bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında topikal tedaviler (krem veya losyonlar), oral antibiyotikler, kortikosteroid enjeksiyonları, hormon tedavisi, immünsüpresif ilaçlar ve cerrahi müdahaleler bulunabilir.

Hidradenitis suppurativa teşhisi ve tedavisi için bir dermatologa başvurmanız önemlidir. Çünkü her bireyin durumu farklı olabilir ve bir uzmanın önerilerine dayanarak en uygun tedavi planını belirlemek en iyisi olacaktır.

Hidradenitis Suppurativayı Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Hidradenitis suppurativa, Ter bezi tıkanıklığı tedavisi çoğu zaman kol altı ve kasık çevresinde kendisini gösteren halk içinde köpek memesi olarak adlandırılan kronik bir deri hastalığıdır.

HS hastalığı kadınlarda daha fazla
Resimler

Vücudumuzda üç ayrı bölgede bulunan erkin, apokrin ve sebaseöz salgı bezleri HS’nin en sevilmiş olduğu bölgelerdir. Cilt altında averaj bezelye büyüklüğünde şişlikler olarak kendini göstermektedir. Eğer bu şişlikler daha büyük ve çıkan bölgede ağrıya niçin oluyorsa iltihaplı hidradenitis suppurativa denilmektedir.

Çoğunlukla kan çıbanı ve abse şeklinde olan hidradenitis suppurativa salgı bezlerinin bulunmuş olduğu bölgenin yanı sıra genital bölgede de çıkabilmektedir.

HS’nin tanısı oldukca zor koyulan ve hastaların yaşam standardını düşüren, toplumsal yaşamdan uzaklaştıran ve depresyona kadar kişiyi sürükleyen bir hastalıktır.

   Kimler Hidradenitis Suppurativa Adayıdır?

HS, erkeklere ölçme ile hanımlarda daha çok görülen ve neredeyse her yaş grubunda meydana gelmektedir. Hidradenitis suppurativa 20-25 yaş içinde ki kişilerde yaygın olarak kendisini göstermektedir.

Ter bezi tıkanıklığı tedavisi İlerleyici bir hastalık olan HS, vakit içinde daha oldukca ağırlaşarak vücutta yayılmak gösterebilmektedir. İltihaplı ve içe dönük olan hidradenitis suppurativa bir süre sonrasında açılarak fena kokulu irinini dışarı atabilmektedir.

Haftalarca yada aylarca devam eden bu hastalık vücutta keloid isminde olan izler bırakarak iyileşme evresini tamamlamaktadır. 2019 verilerine nazaran, hidradenitis suppurativa ortalama olarak toplumda her 100 kişinin 1’nde görülmektedir.

   Hidradenitis Suppurativa Kaç Aşamada Görülür?

Hidradenitis suppurativa doğrusu köpek memesi hastalığı vücudumuzda üç aşama olarak kendini göstermektedir. HS’nin birinci aşamasında bir yada birden fazla iltihap oluşumu meydana gelmektedir.

Ter bezi tıkanıklığı tedavisi İkinci aşamada ise deri altında birbirine oluşturulan tünellerin yanı sıra devamlı tekrarlayan apseler mevcut olmaktadır. Bu evrede birden oldukca lezyonlar bulunurken vücutta oluşan yara izlerinde belirginlikler görülmektedir.

HS’nin son aşamasında ise yara ve apseler vücutta yaygınlık göstermiş ve hastalık ilerlemiştir. Vücudumuzun kol altı bölgesinde yada kasık çevresinde oluşumu olduysa HS hareket esnasında işlev yitirilmesine niçin olmaktadır.

Bu hastalıktan kurtulanlar, nasıl kurtuldular? Nasıl iyileştiler? Forum sayfasında paylaşanların yorumlarını okuyabilir, sizde yorum yapabilir, bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

HS Hastalığından İyileşenler Forum Girişi Sayfası.

Köpek Memesi Hastalığından Kurtulanlar Forum Girişi Sayfası.

Terbezi iltihabından iyileşenler Forum Girişi Sayfası.

Bilgi paylaşım platforumu Hs Köpek memesi hastalığı forum ve yorumları.

Bitkisel tedavisi

HS Forum

Köpek memesi hastalığından Kurtulanlar.

Köpek memesi hastalığı resimleri.

Ter bezi tıkanıklığı tedavisi

İlgili Makaleler ::.