Köpek memesi denilen hastalık tedavisi

Köpek memesi denilen hastalık tedavisi

Köpek memesi denilen hastalık tedavisi: Köpek memesi denilen hastalık nedir?

Hidradenitis suppurativa (HS) hastalığı dört farklı evreye ayrılır, bu evreler hastalığın şiddetini ve yaygınlığını belirtir. Tedavi seçenekleri de bu evrelere göre belirlenir:

 1. Hafif (Evre I):
  • Yüzeysel abse ve nodüllerin görüldüğü en hafif evredir.
  • Tedavi seçenekleri arasında topikal (cilde uygulanan) tedaviler, antibiyotikler veya ağız yoluyla alınan antibiyotikler bulunabilir.
 2. Orta (Evre II):
  • Daha fazla nodül ve abse varlığıyla karakterizedir.
  • Tedavi seçenekleri arasında ağız yoluyla alınan antibiyotikler, topikal tedaviler, kortikosteroidler, iltihap önleyici ilaçlar ve çinko takviyeleri bulunabilir.
 3. Şiddetli (Evre III):
  • Bu evrede daha büyük alanlarda abse ve fistüller oluşabilir.
  • Tedavi seçenekleri arasında biyolojik ilaçlar, kortikosteroidler, ağız yoluyla alınan antibiyotikler ve cerrahi müdahaleler bulunabilir.
 4. Çok Şiddetli (Evre IV):
  • Bu evrede cilt yüzeyinde yaygın alanlarda büyük abse ve fistüller görülür.
  • Tedavi seçenekleri arasında biyolojik ilaçlar, kortikosteroidler, ağız yoluyla alınan antibiyotikler ve cerrahi müdahaleler (ameliyat) bulunabilir.

Cerrahi müdahaleler, şiddetli veya çok şiddetli evrelerde yaygın olarak kullanılabilir. Bu cerrahi seçenekler arasında abse drenajı, fistül veya apse çıkarılması, cilt grefti uygulaması ve enfekte olmuş doku temizliği bulunabilir.

Ayrıca, hidradenitis suppurativa tedavisi genellikle multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Bir dermatolog, cerrah, aile hekimi veya diğer uzmanlar, birlikte çalışarak en uygun tedavi planını belirlerler.

Tedavi seçenekleri her hastanın durumuna göre farklılık gösterebilir, bu nedenle HS tedavisi için bir uzmana danışmanız önemlidir.

Köpek memesi hastalığı (hidradenitis suppurativa), ergenlikten sonra aktif hale gelen apokrin ter bezlerinin bölgelerinde bulunan iltihabi bir deri hastalığıdır.

Köpek memesi denilen hastalık tedavisi

Köpek memesi denilen hastalık tedavisiAkne, çıban, ağrılı içi boş oyuklar, koku alabilen şişlikler ve kalıcı izler gibi lezyonlar şeklinde kendini gösterir. En sık görülen bölgeler koltuk altı, göğüs çevresi, kasık ve anogenital bölgelerdir.

onaylanmış vaka yaklaşık. Nüfusun %1’i. Ancak bu oranın yanlış teşhis veya hastanın doktora gitmek istememesi nedeniyle daha yüksek olduğuna inanılmaktadır. Bu dikkate alınması gereken çok büyük bir sayıdır.

Bu hastalıktan kurtulanlar, nasıl kurtuldular? Nasıl iyileştiler? Forum sayfasında paylaşanların yorumlarını okuyabilir, sizde yorum yapabilir, bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

HS Hastalığından İyileşenler Forum Girişi Sayfası.

Köpek Memesi Hastalığından Kurtulanlar Forum Girişi Sayfası.

Terbezi iltihabından iyileşenler Forum Girişi Sayfası.

Bilgi paylaşım platforumu Hs Köpek memesi hastalığı forum ve yorumları.

Bitkisel tedavisi

HS Forum

Köpek memesi hastalığından Kurtulanlar.

Köpek memesi hastalığı resimleri.

İlgili Makaleler ::.